Youtube’da Daha Çok İzlenmek için 5 Taktik

Dijital Pazarlama, Sosyal Medya| Gösterim: 3584

Youtube’da İzlenme Sayınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Son dönemlerde bir konu hakkında fikirlerimizi, deneyimlerimizi, amatör veya profesyonel kliplerimizi, kısa filmlerimizi insanlar ile paylaşmak için videolar çekiyoruz ve bu videoları Youtube’da paylaşıyoruz.

Videolarını Youtube’a yükleyen bir çok insanın ortak bir sorusu var: Nasıl daha çok izlenirim?

Bu yazımda Youtube’daki etkileşimlerinizi artıracak 5 taktikten bahsedeceğim.

1. Etkileyici Bir Başlık Kullanın

Örneğin yeni bir eve taşındınız ve bir ev vlog’u çekiyorsunuz, tüm video boyunca evinizin dikkat çekici özelliklerinden bahsediyorsunuz. Bu videoya başlık olarak “Ev Vlogu”, “Evimin Kapılarını Size Açıyorum”, “İşte Benim Evim” gibi başlıklar yerine daha dikkat çekecek ve potansiyel izleyicilerde merak uyandıracak bir başlık kullanmalısınız. Dikkat çekici başlıklara örnek vermek gerekirse; “Bu Ev Bir Harika!”, “YOK Böyle Bir Ev!”, “İşte Benim Malikanem”, gibi sıra dışı ve ilgi çekecek başlıklar yaratmaya çalışın.

Bu başlıklarda Clickbait (Tıklama Tuzağı) taktiğini kullanabileceğinizi unutmayın. Clickbait taktiği video içeriğinizi, başlık aracılığıyla daha dikkat çekici ve ilgi uyandıracak hale getirecektir.

2. Dikkat Çekici Bir Görsel

Videonuzun öğretici ve harika bir içeriğe sahip olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak bir çok video yükleyen kullanıcı önizleme görseli oluşturmuyor. Bu önizleme görseli videonuzun bir sahnesinden kesit olmamalı. Görsel tasarım programlarından herhangi birini edinebilir ve kendi orijinal önizleme görselinizi oluşturabilirsiniz.

3. Açıklama Alanı

Video içeriğiniz ile ilgili vermek istediğiniz bilgileri mutlaka bu alana eklemelisiniz.

Örneğin bir yemek videosu çektiniz ve video içeriğinde gerekli malzemelerden bahsediyorsunuz. Bu bilgiyi mutlaka açıklama alanına eklemelisiniz. Bu sayede izleyiciler videonuzu sürekli başa alıp durdurarak yemeğinizin reçetesini yazmaya çalışmak zorunda kalmayacak. Videonuzu izledikten sonra etkilenen izleyiciler açıklama alanından kolayca reçeteyi alabileceklerdir.

4. Etiketler

Videolarınızı paylaşırken kesinlikle atlamamanız gereken bir nokta olan etiketler farklı kullanıcılara erişmenizi sağlayacaktır. Etiketler konusunda kesinlikle gereksiz kullanım yapmamanız gerekiyor. Yanlış etiketler kullanmanız durumunda videonuz gerekli erişime ulaşamayacaktır. Örneğin bir müzik klibi çektiniz, etiketler alanında son dönemde izleyicisi yüksek revaçta olan PUBG oyuncularına da ulaşmak için PUBG etiketini kullandınız. PUBG oyuncuları sadece bu oyun ile ilgili videoları izleyeceği için sizin klibinizi izlemeyecektir. Bu da toplam 500 harf ile sınırlı olan etiket alanından tam olarak fayda sağlayamamanıza sebep olacaktır.

5. Etkileşim için Soru Sorun

Videomuza sadece beğeni almak bazen yetersiz olabiliyor. Sadece izlenme sayınızı artırmak başka kullanıcıların dikkatini çekmenizde yetersiz kalabilir. Eğer ki videonuzu izleyen kullanıcıların yorum yapmasını sağlayabilirseniz etkileşim oranınız ciddi oranda artacak ve youtube başka izleyicilerin karşısına da videonuzu çıkaracaktır.

Örneğin bir oyun tanıtım videosu çektiniz. Bu kullanıcılara mutlaka o oyunun içeriği ile ilgili sorular sormaktan çekinmeyin.

  • Siz bu oyunun en çok hangi sahnesinden etkilendiniz?
  • Vuruş hissiyatını en iyi veren silah hangisiydi?
  • Siz hangi bölümü geçerken zorlandınız?

Kendi içeriğinizle ilgili alternatiflerinizi mutlaka yaratmanızda fayda olacaktır.

Bonus: Video Sonu Köprüler

Videonuzun sonunda izleyicilerinize veda ederken ekrana bir anda başka videolarınızın ön izlemesini çıkarabilirsiniz. Bu videoların önizlemeleri izleyicilerinizde merak uyandıracak ve diğer videolarınızın izlenmesini artıracak ve izleyici kitlenizin sizinle kalmasını sağlayacaktır.

2 Responses to " Youtube’da Daha Çok İzlenmek için 5 Taktik "

  1. Emre AKSU dedi ki:

    Elinize sağlık, güzel ipuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir