Web Sitenizin Etkileşimini Artıracak 5 Yöntem

Dijital Pazarlama, Güncel Haberler, Pazarlama, SEO, Sosyal Medya| Gösterim: 3331

Web Sitenizin Etkileşimini (Trafiğini) Nasıl Artırabilirsiniz?

Kendiniz için bir web sitesi oluşturduğunuzu düşünelim. İnsanlara alanınızla ilgili faydalı bilgiler vermek amacıyla bu web sitesine düzenli olarak içerik giriyorsunuz ve ziyaretçilerinizin dikkatini çekmeye çalışıyorsunuz. Gurur duyacağınız bir web sitesi ve içerik üretmek istiyorsanız simdi daha dikkatli adımlar atarak devam etmenin tam zamanı.

İlk olarak her şeyi doğru bir şekilde yaptığınızı varsayalım, hatta Google Analytics izleme kodunu da web sitenize eklediniz ve kullanıcı trafiğinizde gözle görülür bir artış var, ancak hemen çıkma oranı oldukça yüksek. Bu da kullanıcıların web sitenizde sadece belli bir içeriğe bakıp, web sitenizden çıktıkları anlamına geliyor. Bu noktada armut pis ağzıma düş demeden vs. talepkâr olmadan önce ziyaretçilerin web sitenizde daha çok zaman harcamaları için doğru soru ve cevaplar adımlarınız için sağlam bir zemin oluşturacaktır. Peki o halde ne yapmalı?

Plan Geliştirin ve Önceliklerinizi Belirleyin

Bu online olarak ilk projeniz ve insanlara söyleyecek bir şeyleriniz var, ancak sizi duyamıyorlar. Aranızda belki bu ses kısıklığını rüyasında bir kaç kez yaşayan da vardır. İşte bu durum da aynı böyle bir kabusa dönüşebilir. Eğer ki sesinizi duyurmak, önleminizi almak istiyorsanız dijital pazarlama ile az biraz tanışık olmanız gerekecek.

Bu konuya İçerik Yaratılması (Content is King), Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), E-posta Pazarlaması (E-mail Marketing), Sosyal Medya ve Reklamcılık dahildir. Her geçen gün daha da büyümeniz için yukarıda sözünü ettiğim bu 5 araçla bir an evvel tanışmanız gerekecektir.

Bununla beraber handikapları olan bir yolda yürüdüğünüzü aklınızdan bir an olsun çıkarmamalısınız. İnternet kullanıcılarının ilgisini çekmek bir web sitesinde oyalanmalarını sağlamak gerçekten de çok zordur. Hedefleriniz ve çabanız sürekli olarak artmalıdır. Öncelikle düşünün; Bir mekana girdiğinizde insanların ilgi odağı mı olmak istersiniz, yoksa davet edildiğiniz için o mekana gidip bir köşede durmayı mı? İlgi odağı olmak istiyorsanız; unutmayın ki zirveye tırmanmak için siz zaten çoktan niyet etmişsiniz, gerekli motivasyonunuz var ve aşağıda size sunulan rota ile en güzel manzarayı zirveden göreceğinize emin olabilirsiniz.

1. İçerik

Ziyaretçilerinizle ilişki kurmanın en iyi yolu, merak ettikleri içerikleri yayınlamaktır. İçerikten kasıt, görseller, capsler, videolar, canlı yayın içerikleri gibi medya kaynaklarıdır. Şaşırtıcı içerik, ziyaretçileri hassaslaştırır ve web sitenize geri dönerek ve daha uzun kalarak yanıt verir.

Sitenizde harika içerik yayınlamanın yanı sıra, diğer web sitelerinde size daha fazla trafik sağlayacak bazı misafir yazıları da yazabilir ve kaynak olarak web sitenizde paylaşmış olduğunuz içerikleri gösterebilirsiniz. Link paylaşımı yasak olan web sitelerinde dikkatli olun, durduk yere düşman edinmeyin. J Sağlanan bilgiler ilginç ve akılda kalıcı değilse, insanlar web siteniz olağanüstü dahi olsa onu görmek için tıklamayacaklardır.

2. SEO

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. SEO, web sitenizin arama motorlarında görüntülenmesini sağlamak ve bir nevi arama sonuçlarının sıralandığı organik listede üst sıralara tırmanmak için verilen bir savaştır. SEO hakkında kısa bilgilerin yer aldığı içeriği de okumayı unutmayın.

Arama motorları, SEO stratejilerinin uygulandığı bir web sitesinin trafik kalitesine ve doğru stratejilere göre üst sıralara yerleştirebilir. Ancak trafiğinizi artırabilmek için içerik başlıkları, sayfa meta açıklamaları, sayfa anahtar kelimeleri arasında uyumsuzluk olmaması gerekiyor. Örneğin, içeriğiniz inşaat sektörü ile alakalı ve trafiğinizi artırabilmek için bir araba markasını anahtar kelimeler arasına yerleştirdiniz. Belki kısa bir süreliğine web sitenizin ziyaretlerinde artış görülebilir, ancak arama motorlarının botları bu durumu farkettiği gibi sıralamada düşüş yaşarsınız ve belirli bir süre sonra sonuçlarda yer alamayacak şekilde cezalandırılabilirsiniz.

3. Sosyal Medya

İnsanları web sitenizi merak ettirmenin harika bir yolu, sosyal medya platformlarında içeriklerinizin linkini paylaşmaktır. İçeriklerinizi sosyal medyada paylaşırken kısa ve ilgi çekici bir cümle ile destekleyerek potansiyel ziyaretçileriniz üzerinde daha fazla merak uyandırabilirsiniz.

Başkalarının ne söyleyeceğini görmek için yayınlara göz atarken veya gezinirken kendinizi bulduğunuzdan eminim. Bu normal çünkü bugün biz de tıpkı herkes gibi akıllı cihazlara ve sosyal ağlara düşkün ve bağlı bir şekilde yaşıyoruz. Twitter, Facebook, YouTube veya Instagram gibi platformlarda paylaşım yapmak istediğinizde, içeriği farklı şekillerde yayınlamanız gerekir. Her platformun görüntü / video boyutları, kelime sayısı ve içerik türü ile ilgili kendi kurallarının olduğunu unutmamak gerekir.

4. Reklam Yönetimi

Sözlü reklamlar asla ölmeyecek. Bununla birlikte, kişilerin web siteniz ve işletmeniz hakkında bir şeyler bilmelerini sağlamak için, çevrimiçi reklam araçlarını da kullanmanız gerekecektir. Örneğin Google Adwords ile reklam kampanyaları hazırlayabilir, marka kimliğinize uygun açıklamalar ekleyebilirsiniz. Ayrıca, daha fazla ziyaretçi çekmek için sosyal medya platformlarında reklam verebilirsiniz. Facebook, Twitter, YouTube, Pinterest, Linkedin veya Instagram gibi sosyal medya ağlarının işletmelere yönelik kendi reklam yönetimleri vardır. Nasıl çalıştıklarını öğrendikten sonra reklamlarınızı yayınlayabilir ve zamanla tecrübe edinebilirsiniz.

5. E-posta Pazarlaması

E-posta pazarlaması, bir grup kullanıcıya e-posta yoluyla ticari mesaj gönderme eylemini ifade eder. Kitlenizle iletişim kurmanın doğrudan bir yoludur. Kullanıcıları bültenlerinize abone olmaları için davet edin ve ne tür e-postalar göndermek istediğinize karar verin. Fakat spam raporları engelleyebilmeniz için e-postalarınızı kitleniz için ilgi çekici kılmaya çalışın. E-posta pazarlamasını yapmaya karar verdiğinizde, Mailchimp, GetResponse, MailerLite veya Drip gibi özel bir platformlardan kolayca ve ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir