Instagram’da beğeni sayıları artık görünmeyecek

Sosyal Medya| Gösterim: 3464

Instagram, kullanıcılarının beğeni sayılarından dolayı daha fazla endişelenmemesi için çözüm üretiyor.

Tüm dünyada instagram kullanıcıları arasında oluşan beğeni rekabetinin gün geçtikçe psikolojik savaşa dönmeye başlamasıyla birlikte Instagram radikal bir karar alarak büyük bir değişikliğe imza atmaya hazırlanıyor.

Artık instagram’da yapılan fotoğraf ve video paylaşımlarının beğeni ve görüntülenme sayıları takipçileriniz tarafından görüntülenemeyecek. Bu bilgilere yalnızca içeriğin sahibi erişebilecek. Bu sayede beğeni savaşları da sona ermiş olacak.

Paylaşımlarında etkileşim sayısı az olan kullanıcılar bu özellik ile teşvik edilmiş olacak. Bilindiği üzere bir çok instagram kullanıcısı bazı paylaşımlarını beklenenden daha az etkileşim (beğeni, yorum, görüntülenme) aldığı için kısa bir süre sonra kaldırıyordu. Instagram Başkanı Adam Mosseri de konu ile ilgili; “Yapılan bu çalışma, insanların kendilerini ifade ederken kendilerini rahat hissedebilecekleri daha az stresli bir ortam yaratmak için. İnsanların kaç adet beğeni aldıkları konusunda endişelendiğini duyuyoruz ve bunun için önlem alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Böylece 3. parti yazılımlar ile oto beğeni ve görüntüleme sayısı satışı yapan kurnazların da önüne geçilmiş olunacak.

Muhteşem ışık ve renk ayarları yapabilmek için büyük emek harcayan ve bu iş için yatırım yapan kullanıcıların tepkisi fazla olabilir. Ancak instagram’da daha çok beğeni almak için, fotomodel olmamasına rağmen bir model havasıyla verilen pozlara ve sahibi olmadığı ürünlerle fotoğraf çekilme sevdası da belki bu sayede sona erer. 🙂

Aynı zamanda ülkemizde bir çok şirket, instagram rakip analizlerinde  paylaşımların beğeni ve görüntülenme sayılarını dikkate alan algoritmalar kullanıyor. Bu yenilik sonrası bu raporlar biraz karışacak gibi duruyor.

Bu yeni özelliğin testleri ilk olarak Kanada’da Mayıs ayında yapılacak. Bakalım ilk geri bildirimler nasıl olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir